GroundWork Farms CSA

Share Descriptions and Fees

Produce Shares

Receive a box of fresh produce for 22 weeks, June-October, to be delivered weekly. Includes a bimonthly newsletter with news and recipe suggestions.

Cost:
full shares–
$24.09 per week, $530 per season (feeds a family of 4 or 5)
half shares–
$15 per week, $330 per season (feeds 2 or 3 people)

Sign Up Before March 15th for a $25 Discount!

Our produce farmers grow a wide variety of vegetables and melons. Each growing season is a little bit different, depending on temperatures, rainfall, etc. but here is a brief description of what you might find in your share boxes during the course of the season.

The first few boxes in the spring tend to feature our cool-season crops such as lettuce, kale, spinach, peas, spring onions, radishes, beets, etc. A couple of weeks into our deliveries, a few more varieties kick in, including broccoli, cabbage, cauliflower, early potatoes, and swiss chard. And in the height of summer, you can expect a bountiful array: cucumbers, summer squash, zucchini, tomatoes, peppers, potatoes, eggplants, melons, sweet corn, string beans, swiss chard, onions…you get the idea. And in late fall, the summer vegetables hang on for a while, and things like winter squash (acorn, butternut, spaghetti) celery, and leeks appear, joined at the end by the return of cool-season crops, such as broccoli, cauliflower, lettuce, and kale.

Dairy Shares

Receive as many dairy product “units” (or items) as you like each week, starting immediately. You will receive a reminder by email to place your weekly order for specific products 3 days in advance of your delivery day.

How does the dairy CSA work?
As with any CSA share, a customer signs up for 13 or more weeks of deliveries of dairy products. However, our dairy CSA differs from the traditional CSA arrangement in that the customer can order which product(s) he or she would like each week. The large and small “units” listed below represent a quantity, and your CSA share will be made up of any combination of these large or small items.

Here’s an example:
You decide your share will be 1 small unit and 1 large unit of dairy products. So a few weeks of orders might look like this:

Week 1: You order 1 half gallon of milk (for your small unit) and 1 16 oz package of cheddar cheese (for your large unit).

Week 2: You order 1 quart strawberry yogurt (small unit) and 1 gallon of milk (large unit).

Week 3: You order an 8oz cottage cheese (small unit) and 1 pound of butter (large unit).

And so on–you get the idea! Each week you’ll receive an email reminding you to send in the following week’s order. If you don’t send an order, you’ll receive the same items as the week before.

More about the dairy products…

Small Units
1/2 gallon raw milk, 1 quart yogurt, 1 package (approx. 8 oz) raw milk cheese, 1 pint raw cream, 8 oz. raw sour cream, 8 oz raw cottage cheese, 1/2 pound raw butter, 1/2 pound raw cultured butter, 1 quart raw buttermilk, 1 quart raw whey, 1 qt raw kefir, 1 pt kombucha tea, 1 dozen eggs.

Large Units
1 gallon raw milk, 1/2 gallon yogurt, 1 package (approx 16 oz) raw milk cheese, 1 quart raw cream, 1 pint raw sour cream, 1 pint raw cottage cheese, 1 pound raw butter, 1 pound raw cultured butter, 1 quart raw buttermilk, 1/2 gallon raw whey, 1/2 gallon kefir, 1 qt kombucha tea, 2 dozen eggs.

Cheese Varieties: cheddar, sharp cheddar, tomato basil cheddar, woodsmoked cheddar, jack, hot pepper jack, colby, garlic colby with chives, feta, mozzarella

Yogurt Flavors: Sugar-free, gelatin-free: Plain, Maple, Vanilla Sweetened, with gelatin: Peach, Mango, Vanilla, Strawberry, Blueberry, Sweet Cherry (some varieties not available in the winter months).

Cost per small unit:
$4.25 per week

Cost per large unit:
$7.50 per week

-Read more on the benefits of raw milk-

Egg Share

Receive as many dozen pasture-raised eggs as you like each week, year round. Orders will be delivered weekly.

Cost: $4.25 per dozen

Herb Share

Receive a one-gallon bag full of fresh-cut herb bunches. A typical share will include five bunches of herbs, such as basil, cilantro, parsley, dill, thyme and rosemary, with the occasional substitution of edile flowers, fresh garlic bulbs, etc. In autumn, one might find jars of dried herbs or perhaps some pesto for the freezer. Delivered weekly, for 22 weeks, June through October.

Cost: $7.00 per week for the 22 week summer season, $154 total.

Bread Share

Receive one or more loaves of vegan, homemade bread, year round.  Delivered weekly.

Cost: $4.50 per loaf

Home-made Meals Share

Receive one or more fresh, home-cooked vegetarian meals, year round.  Local ingredients are used when possible, including produce from GroundWork Farms’ vegetable farmers.   Expect in-season versions of ethnic and regional dishes, including curries, stir-frys, pasta dishes, and more.  Two generous servings, ready to re-heat with instructions included.  Delivered weekly.

Cost: $12.50 per meal

Hearty Winter Soup Share

Receive 1 or more quarts of healthy, hearty, and flavorful soups, made with local ingredients where available.  French lentil, minestrone, sweet potato chowder, spinach and feta, tortilla, and more.  Delivered weekly during the winter season only.

Cost: $7.50 per quart

Membership & Delivery Fee

Each person or family purchasing one or more CSA shares will receive a weekly delivery to their home, business, or other convenient location. As CSA members, they will also have the opportunity to order extra local products, such as meats, fruits, and berries, will be invited to attend CSA events, and will receive a biweekly newsletter with updates from the farms, recipes, and information related to local foods. The Membership and Delivery fee covers the time and expenses of GroundWork’s coordinator, including organization, coordination of orders, and delivery costs (such as fuel and maintenance for the delivery vehicle). The amount charged will be based on the number of customers at each delivery site and its location relative to the rest of the delivery route.

Cost: The cost will be between $3.75 and $4.75 per week. Please contact Nell to determine the price for your delivery location.

***Please note–we provide Local Foods! We only deliver to areas in or around central Pennsylvania and we’re unable to ship products elsewhere throughout the country.

More Information and Signup